Anadia WC – Finalele pe aparate

FX Podium

Etapa de FIG Challenge Cup, care a avut loc la Anadia (Portugalia), la Centro de Alto Rendimento de Anadia – Velódromo Nacional, cu participarea a peste 170 de gimnasti si gimnaste din 31 de tari a avut in prim-plan, asa cum era de asteptat, si pe reprezentantii nostri, in finale obtinand calificarea Larisa Iordache, Diana Bulimar si Marius Berbecar, fiecare la cate doua aparate. Mai mult, comportarea din aceasta ultima faza le-a adus pe podium pe Larisa Iordache si Diana Bulimar, ambele ocupand (la egalitate) locul intai la sol, Larisa mai adaugandu-si victoria la barna, aparat la care Diana Bulimar a incheiat pe 3. Marius Berbecar a fost si el prezent in doua finale, terminand pe locul 7 la sarituri si pe 6 la paralele.

Reprezentantii gimnasticii noastre au intrat in finalele programate in a doua zi de concurs, deschiderea disputeleor de la ultimele cinci apartinand unuia dintre aparatele forte al fetelor: barna.
Si asa a si fost, dupa evolutia primelor patru sportive, pe primul loc situandu-se Diana Bulimar 14.650 (8.750 / 5.900), ea ramanand pe aceasta pozitie pana spre final, atunci cand a evoluat colega sa, Larisa Iordache, cu aceeasi nota la executie (8.760), dar cu o dificultate mai ridicata (6.900), ceea ce a a dus-o pe primul loc, Diana coborand, in cele din urma, pe pozitia a treia a podiumului, dupa Chunsong Shang (China, 15.150), si inaintea revelatiei acestei competitii, Jade Barbosa (14.025), invingatoare in ziua precedenta la sarituri.

Intrata cu numarul 4 pe covorul de la sol, Larisa Iordache n-a avut nicio ezitare sa se instaleze in fruntea clasamentului, cu 14.650 (8,550 6,100), devansand-o, de aceasta data pe Chunsong Shang (China), care castigase calificarile, ea fiind cotata acum cu 14.125 (8,025 / 6,100), pozitie secunda pe care avea sa se afle doar pana la evolutia Dianei Bulimar, care a egalat-o in fruntea ierarhiei pe Larisa, terminand si ea cu 14.650 (8.750 / 5.900), ambele cucerind, astfel, locul intai.

Podiumurile finalelor:

Sarituri:
1. BARBOSA Jade (Brazilia) 14,825
2. CHUSOVITINA Oksana (Uzbekistan) 14,512
3. GOMES Adrian (Brazilia) 14,112

Paralele:
1. GRISHINA, Anastasia (Rusia) 14,750
2. HILL, Lisa (Germania) 14,425
3. SHANG, Chunsong (China) 14,175

Barna:
1. IORDACHE, Larisa (Romania) 15,650
2. SHANG, Chunsong (China) 15,150
3. BULIMAR, Diana (Romania) 14,650

Sol:
1. IORDACHE, Larisa (Romania) si BULIMAR Diana (Romania) 14,650
3 SHANG, Chunsong (China) 14,125

Pentru alte amanunte, click aici: Rezultate

Sursa: romgym.ro

Solul de aur:

Barna de bronz:

Felicitari Didi pentru evolutiile frumoase!

Anadia WC – Rezultate Calificari

Diana Bulimar si Larisa Iordache au concurat doar la doua aparate, barna si sol, la ambele obtinand calificarea in finala.

Larisa Iordache a terminat pe pozitia secunda la barna (14.625 – 8,025/6,600), dupa Shang Chunsong (15,000 – 8,500/6,500), in timp ce Diana Bulimar a incheiat pe 6, cu 13,725 (8,225/5,500).
In schimb, solul a fost dominat de Diana Bulimar (14,425 – 8,525/5,900), urmata de Julie Crocket (13,775 – 8,275/5,500), revenita dupa un accident la tendonul lui Achile, si Shang Chunsong (13,675 – 8,275/5,800; pen – 0,400), in timp ce Larisa Iordache a prins ultimul loc al calificarilor, cu 13,275 (7,375/6,200; pen – 0,300), ca urmare a unei caderi la prima diagonala (Silivas).

Oksana Chusovitina, care marti a serbat 38 de ani, si veterana brazilianca Jade Barbosa – la cea dintai aparitie din 2012, calificata in trei finale (sarituri, barna, sol) – s-au aflat in topul concursului la sarituri, notand, de asemenea, si revenirea germanei Janine Berger, locul 4 la acest aparat la Jocurile Olimpice de anul trecut, dupa o pauza fortata ca urmare a accidentarii suferite in martie, in timp ce Jessica Lopez, Lisa Hill si Kim Bui s-au situate pe podiumul paralelelor, aparat la care cele doua gimnaste ruse, Anastasia Grishina si Anna Rodionnova au prins ultimele doua “vagoane” ale calificarii.

Sursa: romgym.ro

Rezultate barna:

Rk Name BiB Nation Exe Dif Pen. Final Score
1 SHANG, Chunsong 312 CHN 8,500 6,500 0,000 15,000
2 IORDACHE, Larisa 337 ROU 8,025 6,600 0,000 14,625
3 BARBOSA, Jade 304 BRA 8,425 5,800 0,000 14,225
4 CROKET, Julie 303 BEL 8,225 5,700 0,000 13,925
5 TAM, Jing Ying 346 SIN 8,375 5,500 0,000 13,875
6 BULIMAR, Diana 338 ROU 8,225 5,500 0,000 13,725
7 BATURINA, Ekaterina 342 RUS 8,125 5,700 0,100 13,725
8 BUI, Kim 324 GER 8,050 5,600 0,000 13,650

Rezultate sol:

Rk Name BiB Nation Exe Dif Pen. Final Score
1 BULIMAR, Diana 338 ROU 8,525 5,900 0,000 14,425
2 CROKET, Julie 303 BEL 8,275 5,500 0,000 13,775
3 SHANG, Chunsong 312 CHN 8,275 5,800 0,400 13,675
4 BARBOSA, Jade 304 BRA 8,200 5,400 0,100 13,500
5 TSANG, Briannah 306 CAN 7,850 5,600 0,000 13,450
6 MERKLE, Stefanie 307 CAN 7,975 5,400 0,000 13,375
7 BUI, Kim 324 GER 7,950 5,400 0,000 13,350
8 IORDACHE, Larisa 337 ROU 7,375 6,200 0,300 13,275

Video Diana sol:

Video Diana barna:

FIG Challenge Cup – Anadia, Portugalia

5bd480_467d456aa5a1081b55eaa08329787b1c.jpg_srz_980_600_75_22_0.50_1.20_0 (1)

Daca in prima parte a acestei luni s-au aflat in prim-plan juniorii, atat la nivel international, cat si national, la sfarsitul saptamanii revin in atentie seniorii, prin participarea la o noua etapa din FIG Challenge Cup, programata incepand de vineri, 21 iunie, la Anadia, in organizarea federatiei de specialitate din Portugalia.

In Centro de Alto Rendimento de Anadia – Velódromo Nacional se vor reuni 176 de gimnaste si gimnasti din 32 tari, intre care si Romania, care va fi reprezentata de Diana Bulimar, Larisa Iordache (antrenori – Octavian Bellu si Lucian Sandu), Ovidiu Buidoso, Andrei Ursache, Marius Berbecar si Andrei V. Muntean (antrenori – Vasile Vug si Marius Urzica). De asemenea, din brigazile de arbitri vor face parte si Olga Didilescu si Eugen Catean.

Se vor mai afla in concurs gimnaste si gimnasti din Argentina, Belgia, Brazilia, Bulgaria, Canada, Chile, China, Columbia, Croatia, Finlanda, M. Britanie, Germania, Hong Kong, Ungaria, Israel, Kazahstan, Letonia, Lituania, Mexic, Norvegia, Noua Zeelanda, Portugalia, Puerto Rico, Rusia, Singapore, Slovenia, Slovacia, Elevtia, Uzbekistan, SUA, Venezuela, intre concurenti anuntandu-se prezenta, conform inscrierilor trimise organizatorilor, unor nume cunoscute ale gimnasticii internationale: Gaelle Mys (Belgia), Diego Hipolito, Arthur Nabbarete Zanetti (Brazilia), Enrique Sepulveda (Chile), Siqi Zheng (China), Max Whitlock, Hannah Whlean, Rebecca Tunney (M. Britanie), Mathias Fahrig, Kim Bui, Lisa Hill (Germania), Alexander Shatilov (Israel), Anna Rodionova, Anastasia Grishina, Ekaterina Batunova (Rusia), Ilara Kaslin (Elvetia), Igor Radivilov (Ucraina), Oksana Chushovitina (Uzbekistan) s.a.

Conform celor anuntate de tehnicienii nostri, Larisa Iordache si Diana Bulimar vor efectua toate cele patru aparate, baietii avnd in program doua sau trei: Ovidiu Buidoso – sol, cal, bara; Andrei Ursache – sol, cal, inele; Andrei V. Muntean – inele, paralele; Marius Berbecar – sarituri si paralele.

Programul concursului de la Anadia este urmatorul:
Vineri, 21 iunie 2013:
Calificari MAG si WAG

Sambata, 22 iunie 2013
Finale I – MAG si WAG

Duminica, 23 iunie 2013
Finale II – MAG si WAG

Sa mai notam si doua decizii ale FIG privind schimbarea de cetatenie: gimnastul Nikolai Kusenkov (24 de ani), locul 4 la individual compus la Jocurile Olimpice de la Londra, a primit aprobarea pentru a concura pentru Rusia, la randul sau arbitrul Nicusor Pascu se va afla pe lista Federatiei din Elvetia.

Pentru alte amanunte, click aici: ProgramInscrieri nominaleWorkplanDirective

Sursa:romgym.ro