Medalie de aur la sol pentru Didi!!

In sfarsit medalia de aur i-a revenit Dianei! De cand asteptam momentul acesta!
Felicitari frumoasei noastre gimnaste! A meritat din plin!

didi67

Rezultate
1. BULIMAR Diana Laura ROU 14.625 5.9
2. IORDACHE Larisa Andreea ROU 14.425 6.1

3. ZENG Siqi CHN 14.050 5.5
4. JUPP Gabrielle GBR 13.975
5. BECKETT Kirsten RSA 13.750 5.3
5. ZHANG Qing CHN 13.725 5.1
7. HILL Lisa Katharina GER 13.000 5.1
8. KAESLIN Ilaria SUI 12.525 5.4

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=r3X2vzin2SI&w=640&h=360]

Ceremonia de premiere:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=_fKaT4g3A2c&w=640&h=360]

Finalele Doha World Cup

tumblr_mkakoxNLMJ1re5u2wo1_500

Puteți urmări competiția aici (câteodată nu merge) | Link de rezervă 1  | Link de rezervă 2 Link de rezervă 3 (Brazilian TV)

Competiția se va desfășura în intervalul 15-18 în ambele zile (ora României). Rezultatele din calificări le puteți găsi aici.

28 Martie | 15:00-18:00: WAG VT  și UB / MAG FX, PH, SR

29 Martie | 15:00-18:00: WAG BB și FX / MAG VT, PB, HB 

Original Text:

Official link (sometimes does not work) | Alternate 1 | Alternate 2

Time listed in local Doha, Qatar (GMT+2)… so 16:00 is 9:00 EST time.  The program should last until 19:00 on both days, assuming that they broadcast the entire event finals. You can find the qualifying results here.

March 28th | 16:00-19:00: WAG VT and UB / MAG FX, PH, SR

March 29th | 16:00-19:00: WAG BB and FX / MAG VT, PB, HB

Note: Start could aso be 15:30, so it may be wise to tune in a little earlier. This is the best information I have talking with the Doha FB page, but I’m not 100% confident since there are two different schedules posted on Al Kass. I’ll be available during the time of the stream and will post any updates then.  

EDIT: Alternate 3 (Brazilian TV)

Source: gifwatermark.tumblr.com

Calificări Doha World Cup

Azi au avut loc calificările Cupei Mondiale de la Doha, Larisa și Diana reușind să treacă cu bine peste această zi de concurs și să se califice în toate finalele în care au concurat deși au avut mici probleme.
Diana a concurat la paralele, bârnă și sol. Din păcate la bârnă a avut o ratare iar la sol a primit doar 5.3 la dificultate în ciuda notei mari la execuție. Nu știu ce s-a întâmplat exact pentru că nu au apărut filmulețe dar sigur nu a primit ceva elemente.
Per total a fost o zi norocoasă ce le va permite fetelor să intre în toate finalele dorite.

Mult succes mâine!

Sărituri:
1 STEINGRUBER Giulia SUI D 6.200 5.200 VT1 15.150 VT2 14.200 Total 14.675
2 IORDACHE Larisa Andreea ROU D 5.800 5.200 VT1 14.850 VT2 14.100 Total 14.475
3 BELAK Teja SLO D 5.300 5.300 VT1 14.350 VT2 14.200 Total 14.275
4 RI Un Ha PRK D 5.800 5.200 VT1 14.550 VT2 13.950 Total 14.250
5 PHAN Thi Ha Thanh VIE D 5.800 6.200 VT1 14.500 VT2 13.700 Total 14.100
6 NUNES GOMES Adrian BRA D 5.300 4.600 VT1 14.000 VT2 13.300 Total 13.650
7 PEDERSEN Jordyn CAN D 5.000 4.600 VT1 13.650 VT2 13.300 Total 13.475
8 BECKETT Kirsten RSA D 5.300 5.200 VT1 12.900 VT2 13.950 Total 13.425

Paralele:
1 TAN Jiaxin CHN 6.200 8.200 14.400
2 IORDACHE Larisa Andreea ROU 5.700 8.400 14.100
3 JUPP Gabrielle GBR 5.600 8.400 14.000
4 HARROLD Ruby GBR 6.200 7.700 13.900
5 STEINGRUBER Giulia SUI 5.900 7.800 13.700
6 BULIMAR Diana Laura ROU 5.500 7.850 13.350
7 ZENG Siqi CHN 5.800 7.500 13.300
8 VERSCHUEREN Lisa BEL 5.200 7.800 13.000

Bârnă:
1 ZENG Siqi CHN 6.600 8.150 14.750
2 IORDACHE Larisa Andreea ROU 6.500 7.750 14.250
3 JUPP Gabrielle GBR 5.900 8.250 14.150
4 KAESLIN Ilaria SUI 5.300 8.550 13.850
5 TRACIE Ang MAS 5.300 8.250 13.550
6 DIACCI Jessica SUI 5.900 7.600 13.500
7 BELAK Teja SLO 5.500 7.900 13.400
8 BULIMAR Diana Laura ROU 5.900 7.400 13.300

Sol:
1 IORDACHE Larisa Andreea ROU 6.100 8.450 14.550 Q
2 BULIMAR Diana Laura ROU 5.300 8.650 13.950 Q
3 ZENG Siqi CHN 5.500 8.500 0.1 13.900 Q
4 JUPP Gabrielle GBR 5.300 8.400 13.700 Q
5 HILL Lisa Katharina GER 5.000 8.200 13.200 Q
6 KAESLIN Ilaria SUI 5.200 8.100 0.1 13.200 Q
7 BECKETT Kirsten RSA 5.400 7.650 13.050 Q
8 ZHANG Qing CHN 5.100 7.900 13.000

Rezultate complete din calificăti puteți vedea aici

Sase gimnasti romani la “Doha World Challenge Cup”

Afis-mijlociumare

150 de gimnasti din 36 de tari vor lua parte la“Doha World Challenge Cup”, concurs care are loc pe 27 si 28 martie 2013, si care a intrat in linie dreapta odata cu antrenamentele pe podiumul instalat in celebrul Aspire Dome din Doha, etapa in World Challenge Cup Serie, la care participa si sase gimnasti din Romania:Larisa Iordache, Diana Bulimar, Flavius Koczi, Marius Berbecar, Andrei V. Muntean si Daniel Radeanu.

In cadrul unei conferinte de presa care a precedat aceasta a 6-a editie a competitiei, Ali al Hitmi, presedintele forului gimnasticii din Qatar, a anuntat ca premiile ce vor fi acordate au atins suma totala de 50 000 dolari, in crestere fata de anul precedent, facand astfel acest concurs si mai atractiv. Mai mult, in acord cu FIG, la propunerea federatiei din aceasta tara, “2013 World Series” a fost rebotezata in“FIG World Challenge Cup”, aducand-o mai aproape de  “FIG World Cup” tocmai pentru a raspunde mai bine solicitarilor sponsorilor, constituindu-se si in criteriu pentru calificarea la Jocurile Olimpice.

Asadar, gimnasti de top s-au reunit la startul competitiei, cu o prima editie in martie 2008, printre acestia aflandu-se numerosi laureati ai Jocurilor Olimpice 2012 sau ai Campionatelor Mondiale si Continentale: medaliatii cu aur de la Londra Krisztian Berki (Ungaria) si Arthur Zanneti (Brazilia), la prima sa prezenta la Doha, fostul campion mondial Yuri Van Gelder (Olanda), care revine in Qatar dupa cinci ani, Giulia Steingruber (Elvetia) – dubla invingatoare la Internationalele Frantei 2013, sau Prashanth Sellathurai (Australia), ai carui parinti sunt din Sri Lanka, component al echipei medaliate cu aur la Commonwealth Games 2010 (New Delhi) – de trei ori medaliat la C.M. la cal si locul 3 mondial la acest aparat, Gabrielle Jup (Marea Britanie), Lisa Hill (Germania), Thi Ha Thanh Phan (Vietnam), si inca multi altii.

Intre cei prezenti se vor numara si sportivii nostri, la cea de a doua prezenta in Capitala Qatarului, dupa 2012, intrecerile de la Doha constituindu-se si intr-o ultima repetitie in conditii de concurs international si de selectie in perspectiva “europenelor” moscovite, programate peste trei saptamani: Flavius Koczi– invingator la sol la Internationalele Frantei 2013 -, Diana Bulimar – locul secund acum doua saptamani la Roche sur Yon si pe aceeasi pozitie la Doha 2012, tot la sol -, Larisa Iordache – cu un debut international asteptat -, ambele medaliate cu echipa la Jocurile Olimpice, dar si Marius Berbecar – bronz cu echipa la Campionatele Europene de la Montpellier, Daniel Radeanu – doua medalii de argint la “europenele” de juniori 2012 si primul an la seniorat, sau Andrei V. Munteanu.

Reprezentantii nostri vor lua startul la sol (51 participanti) – Flavius Koczi, Daniel Radeanu; cal (51) – Flavius Koczi; inele (36) – Andrei Muntean; sarituri (40) – Flavius Koczi, Marius Berbecar; paralele (43) – Andrei Muntean, Marius Berbecar), in timp ce fetele vor fi prezente la toate aparatele (sarituri – 26, paralele – 26, barna – 36, sol – 31).

La editia precedenta, prima la care gimnastii nostri au participat, in prim-plan s-au aflat Catalina Ponor, invingatoare la sol si barna, Diana Bulimar, locul secund la sol, Vlad Cotuna, pe 3 la sol, si Cristian Bataga, triplu finalist.

Pentru alte amanunte, click aici: Lista start MAG – WAGProgramParticipare pe aparate MAGParticipare pe aparate WAGPrezenta pe tariLista participanti – masculinLista participanti – femininDirectiveWork Plan

Untitled-Copy

Sursa: romgym.ro

Internationalele Frantei – Video Calificari

Barna:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=K5scS_y6Ir0&w=640&h=360]

Sol:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=2DjCvUe6vi8&w=640&h=360]

Rezultate:

Barna:
1 AFANASEVA Kseniia RUS 5.700 8,366 -0,10 13,966
2 FERLITO Charlotta ITA 5.700 8,133 13,833
3 FERRARI Vanessa ITA 5.800 7,833 13,633
4 MILLOUSI Vasiliki GRE 5.300 7,866 -0,10 13,066

5 GILL Sabrina CAN 5.600 7,566 -0,10 13,066
6 BREVET Marine FRA 5.600 7,100 12,700
7 GOLOB Sasa SLO 5.200 7,300 12,500
8 STEINGRUBER Giulia SUI 5.700 6,700 12,400
9 CHANT Maegan CAN 5.500 6,666 12,166
10 BULIMAR Diana Laura ROU 5.800 6,166 11,966
11 KUHM Anne FRA 5.300 5,966 11,266
12 BELAK Teja SLO 4.800 6,133 10,933

Sol:
1 AFANASEVA Kseniia RUS 6.000 8,466 14,466
2 BULIMAR Diana Laura ROU 5.700 8,566 14,266
3 CHANT Maegan CAN 5.600 8,066 13,666
4 FERLITO Charlotta ITA 5.300 8,300 13,600

5 BREVET Marine FRA 5.600 8,333 -0,40 13,533
6 FERRARI Vanessa ITA 5.700 7,866 -0,10 13,466
7 GOLOB Sasa SLO 5.300 7,666 -0,10 12,866
8 STEINGRUBER Giulia SUI 5.400 7,466 -0,10 12,766
9 PINTO ADASME Makarena CHI 4.600 7,233 11,833
10 GILL Sabrina CAN 5.400 6,733 -0,30 11,833

O zi grea de concurs pentru Diana dupa ratarile de la barna insa s-a repliat rapid pentru sol unde a facut un exercitiu foarte frumos cu care si-a asigurat prezenta in finala de azi. Mentionam ca doar primele 4 concurente de la fiecare aparat merg mai departe in finala.
Tare Didi! Iti tinem pumnii!

Larisa Iordache, Diana Bulimar și Flavius Koczi vor participa în acest week-end la Internaționalele Franței

Etapă de Cupă Mondială, la Internaționalele Franței participă elita gimnasticii, la fiecare aparat fiind invitați cei 8 finaliști ai Jocurilor Olimpice de la Londra 2012, precum și cei mai buni patru din circuitul Cupei Mondiale 2012.

Reprezentanții noștri, care se pregătesc și pentru Campionatele Europene individuale de la Moscova (17-21 aprilie 2013), sunt cotați printre cei mai serioși și valoroși competitori ai acestei a 19-a ediții a Internaționalelor Franței, Larisa Iordache urmând să evolueze la toate cele patru aparate, în timp ce Diana Bulimar va fi prezentă la bârnă și sol iar campionul european 2012 de la Montpellier, Flavius Koczi, va intra în concursul de la sol și sărituri.

Program (ora locala)

Sambata – 16 martie - Calificări

14:05 – MAG Sol & MAG Cal
14:45 – MAG Inele & WAG Sărituri
15.25 – MAG  Sărituri & WAG Paralele
16:35 – MAG Paralele & WAG Bârnă
17:15 – MAG Bară & WAG Sol

Duminica – 17 martie – Finale

Pentru alte amanunte, click aici: Lista de startTragere la sorțiÎnscrieriNațiuni prezenteDirective Internaționalele Franței

Sursa: www.romgym.ro (corecturi: monagym)

Video TVR:
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=DSVJReVH53Y]